0

Zastosowanie uszczelniacza brukowego

20 stycznia, 2022

Aby pokryć płytki lakierem, nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych przygotowań. I nie ma potrzeby kupowania dodatkowych materiałów i sprzętu do tego celu.

Aby właściwie potraktować płytkę chodnikową, musisz wykonać następujące czynności:

Dokładnie oczyść powierzchnię płytki.

Nakładać kilka warstw lakieru za pomocą wałka, pędzla lub pulweryzatora w określonych odstępach czasu.
Obrobioną powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia przez dwa tygodnie.

W przypadku płytek o strukturze porów konieczne jest nakładanie wielu warstw.

Zaleca się obróbkę powierzchni w suchych warunkach pogodowych.
Ważne: dla lepszej wydajności należy stosować uszczelniacz lakieru, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 10 stopni C.

Hydrofobizacja: skuteczna ochrona przed czynnikami środowiskowymi

Podczas układania płytek chodnikowych ważne jest przestrzeganie dwóch głównych zasad. To prawidłowe ułożenie płytki i natychmiastowe pokrycie nawierzchni warstwą ochronną. Tak więc dzisiejsi właściciele domów używają hydrofobizatora do stworzenia mokrego kamienia na swoim chodniku. Nakładając specjalną warstwę można zabezpieczyć powierzchnię chodnika przed warunkami atmosferycznymi i różnymi elementami zanieczyszczającymi.

Hydrofobizacja sugeruje zdolność materiału do nasycania się (nasiąkania) roztworami wodnymi. Specjalne hydrofobizatory stosuje się w przypadku częstego narażenia na działanie wody, opadów, rosy i innych zawilgoconych elementów.

Woda w postaci opadów atmosferycznych padająca na niezabezpieczoną powierzchnię płytki chodnikowej niszczy strukturę materiału. Dzieje się tak, ponieważ taka woda nie jest tak naprawdę czysta.

Dość często woda jest nasycona różnymi zanieczyszczeniami zmieszanymi z odpadami przemysłowymi i spalinami. Nawet woda deszczowa może uszkodzić strukturę materiału, z którego wykonana jest płytka.

Jeśli powierzchnia płytki jest stale wilgotna, staje się pożywką dla pleśni, mchu, co następnie prowadzi do zniszczenia materiału.

Według PrizedReviews.com największym niebezpieczeństwem jest pojawianie się lodu na powierzchni płytki w temperaturach poniżej zera. Płytka po prostu pęka.

Techniki nakładania hydrofobizatorów

Warstwę ochronną można nakładać na kilka sposobów:

  • Metodę powierzchowną można wykonać przez spryskiwanie, podlewanie lub nanoszenie roztworu pędzlem lub wałkiem. Możesz nałożyć jedną lub więcej warstw produktu. Możesz zacząć korzystać z chodnika nie wcześniej niż jeden dzień po zabiegu. Gdy powierzchnia wysycha, należy zadbać o to, aby wilgoć nie dostała się na powierzchnię leczonego obszaru;
  • W procesie układania płytki stosowana jest wolumetryczna metoda aplikacji hydrofobizera. Uszczelniacz dodawany jest do podstawowego rozwiązania podczas produkcji materiału do płytek. Zaletą metody wolumetrycznej jest uszczelnienie: zapobiega wnikaniu wilgoci w głąb warstw strukturalnych materiału;
  • Wymuszona metoda leczenia odbywa się przez otwory wywiercone w płytce. Roztwór wtryskiwany jest do otworów pod ciśnieniem, co zapewnia niezawodną ochronę materiału.

Rozwiązania uszczelniające dla wyglądu mokrego kamienia mogą być oparte na wodzie (woda z silikonem) lub składać się z polimerów. Polimerowe drobinki uszczelniaczy są w stanie wniknąć głęboko w warstwy materiału, a żywotność płytki po takiej obróbce zwiększa się o 10 lat. Jednak obróbka płytek chodnikowych hydrofobizatorem na bazie wody zapewnia warstwę ochronną, która utrzymuje się maksymalnie 3 lata.

Wskazówki dotyczące używania uszczelniacza

Aby pokryć płytkę uszczelniaczem ochronnym, należy wiedzieć, jak prawidłowo używać hydrofobizatora. Zastosuj uszczelniacz ochronny, przestrzegając tych prostych zasad:

  1. Przed obróbką całej powierzchni zaleca się wypróbowanie roztworu na małym kawałku płytki w celu przetestowania. Postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do rozwiązania, gdy używasz uszczelniacza.
  2. Obrobiona płytka musi być czysta i sucha. Konieczne jest uszczelnienie istniejących pęknięć na płytce oraz usunięcie plam i zacieków z powierzchni. Jeśli nałożysz roztwór na świeżo ułożoną płytkę, materiał nie wymaga dodatkowej obróbki przed nałożeniem warstwy ochronnej.
  3. Jeśli istnieje potrzeba pilnej obróbki mokrej powierzchni, należy zrozumieć, że taka ochrona nie potrwa długo. Hydrofobizator Neoguard na bazie alkoholu można nakładać na wilgotną powierzchnię.
  4. Nanieść roztwór obficie, ale bez kapania. Każda warstwa nakładana jest po całkowitym wchłonięciu poprzedniej, ale nie do końca wyschnięciu.

Ważne: jeśli roztwór ma niską zdolność nasycania, należy usunąć nadmiar gąbką lub miękką chusteczką, nie czekając, aż całkowicie wyschnie. Obrobiona płytka jest uważana za dobrze zabezpieczoną 24 godziny po zabiegu, co jest wystarczające: roztwór całkowicie się wchłonie i wyschnie. W ciągu jednego dnia po nałożeniu warstw impregnatu należy zabezpieczyć powierzchnię przed działaniem promieni słonecznych.